05/12/202118:31

Γ’ Εθνική μπάσκετ- ΑΣΣ Αμαλιάδας: Nέα νίκη 68-57 τον Ήφαιστο Αχιλλέα και κοιτάζει ψηλά ο Α.Σ.Σ ΑΜΑΛΙΑΔΑΣ!

Nέα νίκη 68-57 τον Ήφαιστο Αχιλλέα και κοιτάζει ψηλά ο Α.Σ.Σ ΑΜΑΛΙΑΔΑΣ!
Νέα νίκη με καλή εμφάνιση για τον Α.Σ.Σ ΑΜΑΛΙΑΔΑΣ απέναντι στον Ήφαιστο Αχιλλέα .
Με ρεκόρ 4 νίκες 1 ήττα βρίσκεται πλέον στα υψηλά στρώματα της βαθμολογίας .
Ο αγώνας ήταν από αυτά που δεν πρέπει για κανένα λόγο να χαθούν γι αυτό οι αθλητές παρουσιάστηκαν συγκεντρωμένοι από το πρώτο λεπτό πήραν την πρωτοπορία στο σκορ που το κράτησαν για 40 λεπτά .
Στο δεκάλεπτο το σκορ ήταν 16-13 και στο ημίχρονο 38-27.Ίδια εικόνα και στο β ημίχρονο με το σκορ να πηγαίνει 53-43 στο 30’.
Στο τελευταίο δεκάλεπτο η Αμαλιάδα συνέχισε να ελέγχει πλήρως τον ρυθμό του αγώνα έστειλε την διαφορά και στο +13 για να φθάσουμε στο τελικό 68-57.
Θετικότατη και πάλι η παρουσία του νεαρού Τεφάνη αλλά και η επιστροφή του Μπουγά με 6 πόντους και 2 τρίποντα . Επίσης ο πύργος Τάσος Αγραπιδάκης έδωσε ενέργεια στην άμυνα δικαιώνοντας άπαντες τους προπονητές τους που άνοιξαν το .
Δύο απώλειες είχε ο αγώνας αφού δυο τραυματισμοί στο ζέσταμα δεν άφησαν να αγωνιστούν ο Δασκαλόπουλος από τον ΑΣΣΑ και ο Γκόβας απο τον Ήφαιστο Αχιλλέα.
Επόμενος αγώνας την Κυριακή στην Πάτρα με αντίπαλο τον Αίολο Αγυιάς .
Δεκάλεπτα : 16-13 , 38-27, 53-43, 68-57 .
Α.Σ.Σ.ΑΜΑΛΙΑΔΑΣ: Συνετός 15(2), Νοέας 7(1), Πέππας , Τεφάνης , Τζίμης 17(2), Μπουγάς 6(2), Πελίγκος 10, Αγραπιδάκης 2, Μπεκρής 11(1).
ΗΦΑΙΣΤΟΣ ΑΧΙΛΛΕΑΣ : Γιαννούτσος 6, Ιατρόπουλος , Βεργανελάκης 5(1), Κεφαλάς 16(2), Μανωλόπουλος , Τσογγίδης 2, Καραγιάννης 6, Οικονομόπουλος 9, Χριστόπουλος , Ντούλες 10(1), Τσεκλένης 3(1).