19/12/202121:08

Γ΄ Εθνική μπάσκετ: Νίκη μεγάλης βαθμολογικής σημασίας με σκορ 56-46 ο Α.Σ.Σ ΑΜΑΛΙΑΔΑΣ απέναντι στον ΣΔΥ ΤΡΙΠΟΛΗΣ

Νίκη μεγάλης βαθμολογικής σημασίας ο Α.Σ.Σ ΑΜΑΛΙΑΔΑΣ απέναντι στον ΣΔΥ ΤΡΙΠΟΛΗΣ .

Με ένα καταπληκτικό τρίτο δεκάλεπτο όπου όλοι οι αθλητές έδωσαν τα πάντα στο παρκέ και ανέτρεψαν το 23-28 του ημιχρόνου σε 45-35 στο 30´ ο Α.Σ.Σ ΑΜΑΛΙΑΔΑΣ πέτυχε σπουδαίας βαθμολογικής σημασίας με σκορ 56-46 .
Μια νίκη που ουσιαστικά τελειώνει την υπόθεση παραμονή και κάνει την Αμαλιάδα να κοιτάει ψηλότερα αφού είναι πολύ κοντά στην κορυφή .
Ο αγώνας είχε πολλές ιδιαιτερότητες και ο ΑΣΣΑ στερήθηκε τις υπηρεσίες του Μπουγά και για το δεύτερο ημίχρονο του Θεοδωρόπουλου .
Στο πρώτο ημίχρονο όλα ήταν παγωμένα στην Αμαλιάδα και ο ΣΔΥ Τρίπολης βρήκε την ευκαιρία να προηγηθεί με 23-28.
Στο τρίτο δεκάλεπτο όλα άλλαξαν με ένα επιμέρους 22-7.
Η διαφορά συνέχισε να μεγαλώνει έφθασε στους 13 στο 34’ 51-38.
Τελικό σκορ 56-46 και τους πολυάριθμους φίλους ανάμεσα τους και πολλά μικρά παιδιά να το πανηγυρίζουν δεόντως.
Δεκάλεπτα: 8-16, 23-28, 45-35, 56-46.
Α.Σ.Σ ΑΜΑΛΙΑΔΑΣ: Νοέας 14, Τζίμης 9(2), Συνετός 13(2), Πελίγκος 13, Μπεκρής 4, Δασκαλόπουλος 3(1), Θεοδωρόπουλος , Αγραπιδάκης, Πέππας , Τεφάνης , Βασιλείου.
ΣΔΥ ΤΡΙΠΟΛΗΣ : Κόκκορης 2, Καρλής 4, Μαντίκος 18(2), Μπαλλής 15, Συνανάι 2, Αγγουράς 5, Σταματόπουλος .