18/03/202318:49

Elite League- Α2 Εθνική Κατηγορία: Ήττα για τον Κόροιβο 82-78 στην παράταση από την Φιλαθλητική Ένωση Αθλοπαιδιών Ν. Φιλαδέλφειας – Ν. Χαλκηδόνας στη Ν. Φιλαδέλφεια (ΒΙΝΤΕΟ)

Η ΦΕΑ πήρε μία μεγάλη νίκη απέναντι στον Κόροιβο.

ΦΕΑ – Κόροιβος Αμαλιάδας 82-78: Πήραν το θρίλερ κι έμειναν ζωντανοί οι νεοφώτιστοι!

Σε ένα δραματικό παιχνίδι, το οποίο κρίθηκε στην παράταση, η ΦΕΑ είχε περισσότερες λύσεις στο τελευταίο πεντάλεπτο και κατάφερε να πάρει μία πολύ μεγάλη νίκη. Με αυτόν τον τρόπο το συγκρότημα του Καρατζά ανέβηκε στο 7-16 και παραμένει ζωντανό στην υπόθεση της παραμονής, ενώ ο Κόροιβος υποχώρησε στο 13-10, όμως εξακολουθεί να βρίσκεται σε τροχιά οκτάδας.

Oι δύο “μονομάχοι” δεν έδιναν ιδιαίτερη έμφαση στην άμυνα στα πρώτα λεπτά του αγώνα, με συνέπεια να συμβαδίζουν στο σκορ (8-8). Κάπου εκεί το σύνολο του Δελέγκου ανέβασε στροφές και πήρε πλεονέκτημα πέντε πόντων (9-14), ωστόσο οι “κυανέρυθροι” επέβαλαν τον ρυθμό του, έφτασαν στο +4 (20-16) και τελικά έκλεισαν το δεκάλεπτο στο +1 (20-19). H oμάδα του Καρατζά εξακολουθούσε να έχει το πάνω χέρι στο παιχνίδι και μάλιστα πήρε προβάδισμα επτά πόντων (27-20), αλλά οι Ήλειοι “‘εσφιξαν” σε μεγάλη βαθμό την άμυνά τους, έτρεξαν ένα 0-12 και ανέκτησαν το +5 (27-32), ενώ οδηγήθηκαν στην ανάπαυλα με το ισχνό +1 (35-36).

Τα δεκάλεπτα: Α’ 20-19 , Β’ 35-36 , Γ’ 52-53, Δ’ 74-74, Παράταση 82-78

Τα άλλα αποτελέσματα της 23ης αγωνιστικής  (έναρξη ώρα 17:00)

Ελευθερούπολη – Καβάλα  93-64

Ερμής Σχηματαρίου – Αγρίνιο  110-71

Αίας Ευόσμου – Ψυχικό  67-72

Μεγαρίδα – Τρίτων 71-70

Χαρ. Τρικούπης – Πανερυθραϊκός  72-59

Παπάγου – Αμύντας  (διεκόπη λόγω έντασης στην κερκίδα στο 27′ με σκορ 60-54)

Μαρούσι-Ηρακλής ΚΑΕ 2022  (Κυριακή 19/3)