Αλεξάνδρα Λυκοκανέλλου, Πρόεδρος κοιν. Μέλισσας: “Η φύση, μας “μιλάει”!! Εμείς ακούμε;”
Κάθε χρόνο ολοένα και πιο συχνά γίνεται λόγος για το περιβάλλον και την κλιματική αλλαγή. Ημερίδες, προγράμματα, ομιλίες κλπ.. Εξαιρετικά όλα αυτά…
Ωστόσο παρατηρώντας γύρω μας διαπιστώνουμε ότι ο άνθρωπος εξακολουθεί να φέρεται βάναυσα, ανελέητα , χωρίς σεβασμό στη φύση… Στο κοινό μας σπίτι! Πυρκαγιές, παράνομη κοπή δέντρων, μπαζώματα ρεμάτων, ρίψεις σκουπιδιών … Δεν έχουμε αντιληφθεί τι σημαίνει περιβάλλον και περιβαλλοντικός Πολιτισμός. Εξακολουθούμε να αδιαφορούμε και να ασχημονούμε ενώ βιώνουμε καθημερινά τα αποτελέσματα της δικής μας συμπεριφοράς και δράσης πάνω στον πλανήτη…
![](https://iliaweb.gr/wp-content/uploads/2024/06/image-4-107.jpg)
Σήμερα, ζούμε σε μια εποχή γεμάτη προκλήσεις σε πολλούς τομείς….Το περιβάλλον είναι ο “καθρέφτης” στον οποίο αντανακλά ο χαρακτήρας του ανθρώπου..
Πράξεις χωρίς ηθική, χωρίς σεβασμό στο περιβάλλον στο “κοινό μας σπίτι” στην ίδια την πηγή ζωής μας.. Καταστροφικές πυρκαγιές ‘αλώνουν” το φυσικό μας πλούτο..
Η οικολογική καταστροφή από τις ανθρωπογενείς παρεμβάσεις στη φύση τείνουν να εξαφανίσουν την χλωρίδα και την πανίδα που συμβάλλουν στην δική μας προστασία.. Εξακολουθούμε να πράττουμε αλόγιστα , παρότι βλέπουμε την περιβαλλοντική καταστροφή να απειλεί τη ζωή μας.. Ο άνθρωπος το πιο τέλειο και λογικό δημιούργημα του Θεού ενεργεί παράλογα και ενάντια στους φυσικούς νόμους!
Ας αφυπνιστεί η ανθρώπινη συνείδηση επιτέλους πριν είναι πολύ αργά…
Η πυροσβεστική, οι τεχνολογικές και επιστημονικές εξελίξεις σε συνεργασία με τους αρμόδιους φορείς, περιφέρειες, δήμους, κοινότητες μαζί με τους πολίτες μπορούν να αποτελέσουν ασπίδα προστασίας του φυσικού περιβάλλοντος και της ανθρώπινης ζωής!
Θέλουμε;
Και όμως μπορούμε…
Δεν υπάρχει χώρος για δικαιολογίες.
Ενώνουμε τις δυνάμεις μας, προστατεύουμε την πηγή της δημιουργίας μας.
Έχουμε αποκοπεί από τη Φύση ενώ η Φύση κρούει τον κώδωνα κινδύνου αλλά εμείς την ακούμε; … Ο φυσικός νόμος είναι Νόμος του Θεού. Το γνωρίζουμε;
Αλεξάνδρα Λυκοκανέλλου
Πρόεδρος κοιν. Μέλισσας