03/08/202116:07

Ολυμπιακοί Αγώνες: «Άγγιξε» το μετάλλιο ο φοβερός Εμμανουήλ Καραλής – Τέταρτος Ολυμπιονίκης στον τελικό του επί κοντώ!- “Χρυσός” στις καρδιές μας ο Πυργιώτης πρωταθλητής (photos- ΒΙΝΤΕΟ)

Εντυπωσιακό ήταν το ντεμπούτο του Πυργιώτη πρωταθλητή και αθλητή του Απόλλωνα Πύργου Εμμανουήλ Καραλή στους Ολυμπιακούς αγώνες, καθώς στα 21 του χρόνια έφτασε ένα βήμα από το βάθρο και πήρε την τέταρτη θέση στον τελικό του επί κοντώ στο Τόκιο.

Ο Έλληνας πρωταθλητής με άλμα στα 5,80 μέτρα ισοφάρισε το ατομικό του ρεκόρ και πέτυχε πανελλήνιο ρεκόρ Κ23, στον τελικό του επί κοντώ, στην πρώτη του εμφάνιση σε Ολυμπιακούς αγώνες.

karalis final ert 10

Είναι η καλύτερη θέση που έχει πάρει ποτέ Έλληνας αθλητής στο αγώνισμα σε Ολυμπιακούς αγώνες και η δεύτερη καλύτερη ως τώρα στους Ολυμπιακούς Αγώνες στο Τόκιο στον στίβο, μετά το χρυσό μετάλλιο του Μίλτου Τεντόγλου στο μήκος.

karalis final ert 3

Ο αγώνας του 21χρονου συμπατριώτη μας πρωταθλητή ήταν εντυπωσιακός, καθώς πέρασε με την πρώτη προσπάθεια τα 5,50 μ., 5,70 μ. και 5,80 μέτρα, ενώ στη συνέχεια προσπάθησε να υπερβεί και τα 5,87 μ., αλλά δεν τα κατάφερε.

karalis final ert 4

karalis final ert 5

Αμέσως μετά το τελευταίο άλμα του στον τελικό ο Καραλής- που τον προηγούμενο μήνα πήρε το αργυρό μετάλλιο στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα Κ23- έστειλε ένα μήνυμα στους γονείς του. «Σας ευχαριστώ μαμά και μπαμπά», είχε γράψει μέσα από το χαρτί με το όνομά του, με το οποίο αγωνίστηκε και το έδειξε στην κάμερα ευχαριστώντας τον Πυργιώτη πατέρα του και παλαιό πρωταθλητή Ελλάδος στο Δέκαθλο Χάρη Καραλή, την μητέρα του Σάρα και την δίδυμη αδερφή του που τον έχουν στηρίξει στην αθλητική του διαδρομή αλλά και στη ζωή γενικότερα.

karalis final ert 7

karalis final ert 13

«Χρυσός» Ολυμπιονίκης αναδείχθηκε το απόλυτο φαβορί του αγωνίσματος, ο Αρμάντ Ντουπλάντις. Ο Σουηδός παγκόσμιος ρεκόρντμαν πέρασε τα 6,02 μ. για να σφραγίσει τη νίκη του, ενώ στη συνέχεια ζήτησε να ανέβει ο πήχης στα 6,19 μέτρα. Οι τρεις προσπάθειες που έκανε ήταν πολύ καλές, αλλά τελικά δεν κατάφερε να βελτιώσει σήμερα το παγκόσμιο ρεκόρ.

karalis final ert 9

Ο Αμερικανός Κρίστοφερ Νίλσεν κατέκτησε το αργυρό μετάλλιο, με 5,97 μ., ενώ τρίτος με άλμα στα 5,87 μ. ήταν ο Βραζιλιάνος Τιάγκο Μπραζ, ο νικητής στους Ολυμπιακούς αγώνες στο Ρίο το 2016.

karalis final ert 8

Ο άτυχος του τελικού ήταν ο Ρενό Λαβιλενί. Ο Γάλλος πρώην παγκόσμιος ρέκορντμαν- δεύτερος το 2016 στο Ρίο και νικητής το 2012 στο Λονδίνο- τραυματίστηκε και παρότι προσπάθησε δεν μπόρεσε να προχωρήσει ψηλότερα από τα 5,70 μ., που του έδωσαν την όγδοη θέση.