Δήμος Ανδραβίδας-Κυλλήνης: Υπεγράφη η σύμβαση για το σύστημα επεξεργασίας νερού στη Μυρσίνη
Ακόμα μία ουσιαστική παρέμβαση για την βελτίωση της ποιότητας ύδρευσης
Υπεγράφη η σύμβαση για το σύστημα επεξεργασίας νερού στη Μυρσίνη
Σε ακόμα μία ουσιαστική παρέμβαση για την βελτίωση της ποιότητας ύδρευσης προχώρησε ο Δήμος Ανδραβίδας-Κυλλήνης. Συγκεκριμένα, μετά από συντονισμένες κινήσεις του Δημάρχου Γιάννη Λέντζα και της Αντιδημάρχου Ύδρευσης Αλεξάνδρας Γιαννίτση, υπογράφηκε η σύμβαση για το έργο «Προμήθειας και εγκατάστασης συστήματος επεξεργασίας νερού για την αφαίρεση σιδήρου, μαγγανίου και αμμωνίας στο νερό γεωτρήσεων για ύδρευση της κοινότητας Μυρσίνης».
![](https://iliaweb.gr/wp-content/uploads/2024/02/image-31-10-1024x726.jpg)
Σύμφωνα με τις προδιαγραφές του έργου θα εγκατασταθούν δύο φίλτρα πολλαπλών στρώσεων για την συγκράτηση οξειδωμένου σιδήρου και μαγγανίου , δυναμικότητας 52 m³/h , καθώς και αντλητικό σύστημα για την εξυπηρέτηση των λειτουργιών των φίλτρων, αλλά και της τροφοδοσίας του δικτύου με σταθερή παροχή και πίεση .
«Βασικό μέλημα της δημοτικής αρχής είναι να έχει κάθε κοινότητα και κάθε χωριό πόσιμο νερό. Η δέσμευσή μας γίνεται πράξη και αυτή τη φορά στη Μυρσίνη», τόνισε χαρακτηριστικά ο Δήμαρχος Ανδραβίδας-Κυλλήνης.