Δήμος Πηνειού :Στη Γαστούνη ο υποψήφιος ευρωβουλευτής της Νέας Δημοκρατίας Μ. Αγγελόπουλος
Τον Δήμο Πηνειού επισκέφθηκε το πρωί του Σαββάτου ο υποψήφιος ευρωβουλευτής της Νέας Δημοκρατίας κ. Μιχάλης Αγγελόπουλος. Τον δικηγόρο και πρόεδρο του Επιστημονικού Ινστιτούτου Τοπικής Αυτοδιοίκησης της ΚΕΔΕ υποδέχθηκε στη Γαστούνη ο δήμαρχος Πηνειού κ. Αλέξης Καστρινός πλαισιωμένος από αντιδημάρχους, δημοτικούς συμβούλους και στενούς συνεργάτες του.
Η συνάντηση πραγματοποιήθηκε σε εξαιρετικό κλίμα – καθώς οι δύο άνδρες έχουν συνυπάρξει στο Δ.Σ. της ΚΕΔΕ την περίοδο από το 2014 έως το 2019- με τον Δήμαρχο Πηνειού κ. Αλέξη Καστρινό να θέτει επί τάπητος όλα τα σημαντικά ζητήματα που απασχολούν τον δήμο ενώ ιδιαίτερη έμφαση δόθηκε στις αναπτυξιακές προοπτικές της περιοχής. Παράλληλα ο κ. Καστρινός επανέλαβε ότι το διακύβευμα των επερχόμενων ευρωεκλογών είναι εξαιρετικά σημαντικό καθώς θα διαμορφώσει τις αναπτυξιακές προοπτικές της Ελλάδας για τα επόμενα χρόνια. Προς αυτή την κατεύθυνση, επεσήμανε ο κ. Καστρινός, «παραμένουμε πάντα υπέρ μιας ισχυρής εκπροσώπησης στο ευρωκοινοβούλιο, μιας σοβαρής παρουσίας, ικανής να διεκδικήσει τα συμφέροντα της χώρας, με ευκρινή προσανατολισμό και σαφή στόχευση».
![](https://iliaweb.gr/wp-content/uploads/2024/06/image-2-7.jpg)
Ως γνώστης των ζητημάτων που απασχολούν τους δήμους και την περιφέρεια λόγω της μακράς ενασχόλησής του με την τοπική αυτοδιοίκηση ο κ. Μιχάλης Αγγελόπουλος άκουσε προσεκτικά όλα τα ζητήματα που του τέθηκαν και δεσμεύτηκε να συμβάλλει, εφόσον εκλεγεί, στην επιτυχή δρομολόγησή τους. Σημείωσε παράλληλα ότι η «συμμετοχή των Ευρωπαίων πολιτών στη διαμόρφωση των προτεραιοτήτων της Ένωσης περνούν από την Τοπική Αυτοδιοίκηση και το Ευρωπαϊκό Κοινοβούλιο». Τέλος ο κ. Αγγελόπουλος εξέφρασε την πεποίθηση ότι η προσεχής εκλογική αναμέτρηση αφενός θα καθορίσει την επιρροή της Ελλάδας στη διαμόρφωση της ευρωπαϊκής ατζέντας αφετέρου «θα επιβεβαιώσει ότι η χώρα θα συνεχίσει να προχωρά σταθερά μπροστά».