Δήμος Ζαχάρως: Εορτάστηκαν με λαμπρότητα και παρουσία πλήθους κόσμου τα Θεοφάνεια και ο καθαγιασμός των υδάτων σε Ζαχάρω, Κακόβατο, Γιαννιτσοχώρι (Photos)
Παρουσία πλήθους κόσμου τελέστηκαν σήμερα Σάββατο 6 Ιανουαρίου 2024, τα Θεοφάνεια και τελέστηκε ο καθαγιασμός των υδάτων, στο Δήμο Ζαχάρως.
Το πρωί τελέστηκε η Θεία λειτουργία στον Άγιο Παντελεήμονα Ζαχάρως, και εν συνεχεία, στις 10.30 το πρωί τελέστηκε ο Αγιασμός υδάτων στην θαλάσσια περιοχή της Τ.Κ. Γιαννιτσοχωρίου, ενώ στις 11:15 πραγματοποιήθηκε ο Αγιασμός υδάτων με την κατάδυση του τιμίου σταυρού στην θαλάσσια περιοχή της Τ.Κ. Κακοβάτου. Για μία ακόμα χρονιά, πραγματοποιήθηκε στις 12:00 το μεσημέρι η κατάδυση του τιμίου σταυρού και ο Αγιασμός των υδάτων στην λίμνη Καϊάφα. Η τελετή του καθαγιασμού και η ρίψη του Τιμίου Σταυρού στα νερά της λίμνης έγινε στο Δίαυλο Καϊάφα από την εξέδρα του σκι και την παρακολούθησαν πλήθος πιστών.
![](https://iliaweb.gr/wp-content/uploads/2024/01/image-5-1.jpg)
Στην τελετή παρέστησαν ο Δήμαρχος Ζαχάρως Κωνσταντίνος Μητρόπουλος, καθώς και ο Αντιπεριφερειάρχης Ηλείας Νικόλαος Κοροβέσης, ο πρώην Δήμαρχος Ζαχάρως Κωνσταντίνος Αλεξανδρόπουλος, ο εκπρόσωπος της Ελληνικής Αστυνομίας Υποδιευθυντής Δ/σης Αστυνομίας Ηλείας Ιωάννης Κανδρέβας, ο Διευθυντής των Λουτρών Καϊάφα Δημήτριος Κάνιστρας, σύσσωμη η Δημοτική Αρχή Ζαχάρως, το Δημοτικό Συμβούλιο, πρόεδροι φορέων και συλλόγων της περιοχής του Δήμου Ζαχάρως. Τον σταυρό έπιασαν, στη Ζαχάρω ο Παναγιώτης Εφορακόπουλος, στον Κακόβατο ο Κωνσταντίνος Κόλλας και στο Γιαννιτσοχώρι η Χρύσα Παπαλεξοπούλου.
![IMG 7b0c1f2ff9488255fd77852f1fd673a6 V](https://www.myilianews.gr/images/stories/6-1-2024/IMG-7b0c1f2ff9488255fd77852f1fd673a6-V.jpg)
Ο Δήμαρχος Ζαχάρως Κωνσταντίνος Μητρόπουλος ευχήθηκε “Χρόνια πολλά σε όλους και όλες! Εύχομαι το νέο έτος να είναι φωτεινό, ευλογημένο και να κάνουμε πράξη τις χριστιανικές αξίες, καθώς αυτές είναι ο οδηγός μας στην καθημερινότητα και οι λύσεις στα προβλήματα με τα οποία ερχόμαστε αντιμέτωποι.
![IMG 20240106 115539](https://www.myilianews.gr/images/stories/6-1-2024/IMG_20240106_115539.jpg)
![IMG b58d007860c28c40bca9e39574e3bb80 V](https://www.myilianews.gr/images/stories/6-1-2024/IMG-b58d007860c28c40bca9e39574e3bb80-V.jpg)
Χρόνια πολλά στον Φώτη, τον Φάνη, τον Ιορδάνη, τη Φωτεινή, τη Θεώνη, τη Φανή! Χρόνια πολλά και για αύριο στον Γιάννη, την Ιωάννα και τον Πρόδρομο!
Καλή φώτιση!”
![received 1078981473243848](https://www.myilianews.gr/images/stories/6-1-2024/received_1078981473243848.jpg)