Δυτική Αχαΐα: Εικόνες καταστροφής – Πλημμύρισαν δρόμοι, χωράφια και σπίτια – Ταπεινός: «Κάνουμε τον σταυρό μας να σταματήσει η βροχή» ΦΩΤΟ
Τα προβλήματα εντοπίζονται σε όλη τη Δυτική Αχαΐα, στα Σουδενέικα με τα νερά να έχουν πνίξει την περιοχή, ενώ κατολισθήσεις έχουμε στις Πόρτες και το Μιχόι, μεγάλη είναι η καταστροφή στα Ζησημέικα όπου ο δρόμος έχει «κοπεί» με μεγάλο όγκο νερού να κατεβαίνει από την Άρλα και τα καμμένα και να βυθίζει την περιοχή.
![Δυτική Αχαΐα: Εικόνες καταστροφής - Πλημμύρισαν δρόμοι, χωράφια και σπίτια - Ταπεινός: «Κάνουμε τον σταυρό μας να σταματήσει η βροχή» ΦΩΤΟ - ΒΙΝΤΕΟ](https://pelop.gr/wp-content/uploads/2021/12/dytiki-axaia-plymmhres-1-2-1024x461.jpg)
![Δυτική Αχαΐα: Εικόνες καταστροφής - Πλημμύρισαν δρόμοι, χωράφια και σπίτια - Ταπεινός: «Κάνουμε τον σταυρό μας να σταματήσει η βροχή» ΦΩΤΟ - ΒΙΝΤΕΟ](https://pelop.gr/wp-content/uploads/2021/12/dytiki-axaia-plymmhres-4-2-1024x461.jpg)
Επίσης στους Αποστόλους υπάρχουν τέσσερα μηχανήματα που προσπαθούν να βοηθήσουν στο να μην δημιουργηθούν μεγαλύτερα προβλήματα, ενώ πλημμύρες έχουμε στην Καλογριά, τον Άραξο και την Λακκόπετρα. Αντίστοιχη είναι και η εικόνα στα Λουσικά και στου Φλόκα. «Όλος ο Δήμος αντιμετωπίζει μεγάλα προβλήματα και καταστροφές» σημειώνει χαρακτηριστικά ο Κώστας Ταπεινός και συμπληρώνει: «Το νερό έχει πνίξει χωράφια, δρόμους, έχει ξηλώσει λαγκάδια και έχουν χαθεί περιουσίες, ενώ έχουμε πλημμύρες σε σπίτια».
pelop.gr