11/02/202419:43

Elite League: Εύκολη νίκη του Κοροίβου εντός έδρας επί τη Δόξας Λευκάδας με 87-69- Η βαθμολογία

Εύκολα ο Κόροιβος νίκησε στην Αμαλιάδα 87-69τη Δόξα Λευκάδας.

Στο παιχνίδι με το οποίο ολοκληρώθηκε η 21η αγωνιστική της Elite League, ο Κόροιβος με τη δύναμη της έδρας του στο κλειστό στην Αμαλιάδα κέρδισε τη Δόξα Λευκάδας με 87-69 και ανέβασε το ρεκόρ του στο 12-9.

Δυστυχώς η απερισκεψία δυο νεαρών που βρέθηκαν σήμερα στις κερκίδες του κλειστού δεν μας αφήνουν να χαρούμε την σημερινή νίκη της ομάδας μας.

Οφείλουμε πρώτα από όλα να ζητήσουμε συγγνώμη από την Δόξα Λευκάδας και την αποστολή της ομάδας για αυτό που συνέβη.

Τέτοιες ΄΄ συμπεριφορές ΄΄ δεν έχουν θέση στον ΚΟΡΟΙΒΟ.

——————————————————————

Στο αγωνιστικό μέρος ο ΚΟΡΟΙΒΟΣ σήμερα έπαιζε ένα δύσκολο και απαιτητικό παιχνίδι απέναντι σε μια πολύ καλή ομάδα.

Παρουσιάστηκε ΄΄ διαβασμένος ΄΄ και σε καμία περίπτωση δεν ήθελε να πάει το παιχνίδι στα τελευταία λεπτά με τον αντίπαλο να είναι μέσα στο παιχνίδι.

Σε όλη σχεδόν την διάρκεια του αγώνα ο ΚΟΡΟΙΒΟΣ κρατούσε ένα προβάδισμα 5-8 πόντων, που το διεύρυνε στην 4η περίοδο με το τελικό σκορ να διαμορφώνεται σε 87 – 69.

Είναι μια πολύ σημαντική νίκη για την ομάδα μας η οποία παραμένει σε τροχιά playoff ενώ απομένουν άλλες 9 αγωνιστικές για την ολοκλήρωση της κανονικής διάρκειας.

Δεκάλεπτα: 20-17, 43-35, 62-53, 87-69

ΚΟΡΟΙΒΟΣ ΑΜΑΛΙΑΔΑΣ (Λιόγας): Καξχάουζεν 23 (5), Ναυπλιώτης 3 (1), Νοέας, Γεωργαλάς 15, Καρράς 8, Αλεξάντερ 16 (3), Δερμιτζάκης 10 (2), Κινινής, Καλαϊτζάκης 2, Πόζογλου 2 (10ρ.), Καραγεωργίου 8, Τσίπας.

ΔΟΞΑ ΛΕΥΚΑΔΑΣ (Καλαμπάκος): Ντόναλντσον 20 (3), Ερμείδης 6 (1), Γοργόνης 5 (1), Ναούμης, Σαχπατζίδης 16, Σκουλίδας 9 (3), Ευσταθιάδης 6, Βουλγαρόπουλος 2, Τζόρτζεβιτς 3, Μερμίγκης 2.