15/06/202120:59

Euro 2020 (6ος όμιλος), Ουγγαρία-Πορτογαλία 0-3: «Καθάρισε» στο φινάλε, έγραψε ιστορία ο Ρονάλντο

Με το δεξί μπήκε στο  Euro 2020 η κάτοχος του τίτλου Πορτογαλία, ωστόσο το 0-3 στην κατάμεστη Puskas Arena της Βουδαπέστης είναι μαγική εικόνα καθώς μέχρι το 84′ το σκορ ήταν στο 0-0 – Το τυχερό γκολ του Γκερέρο έδιωξε το άγχος από τους Πορτογάλους κι ο Ρονάλντο έκανε διπλό ρεκόρ όντας πρώτος σκόρερ στην ιστορία των Euro (10 γκολ) και ο μοναδικός με πέντε συμμετοχές σε τελική φάση

Μέχρι το 84′ η Πορτογαλία φλέρταρε έντονα με μια δεύτερη σερί ισοπαλία με την Ουγγαρία σε τελική φάση Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος… Ωστόσο ο Θεός του ποδοσφαίρου είχε κέφια και με τη βοήθεια της τύχης οι Πορτογάλοι απέφυγαν τη γκέλα, ενώ παράλληλα ο Κριστιάνο Ρονάλντο κατέρριψε δύο ακόμη ρεκόρ στην τεράστια καριέρα του.

Κι όλα αυτά σ’ ένα ματς που θύμισε πραγματικά ποδοσφαιρικό αγώνα καθώς για πρώτη φορά στην εποχή του κορωνοϊού είδαμε ένα κατάμεστο γήπεδο!
Το 2016 Ουγγαρία και Πορτογαλία αναδείχθησαν ισόπαλες 3-3 κι εκείνο το αποτέλεσμα έστειλε την Πορτογαλία στην επόμενη φάση κι η συνέχεια είναι γνωστή… Σήμερα πάλι οι Πορτογάλοι πέτυχαν τρία γκολ (εντελώς αναπάντεχα όπως κύλησε το ματς) και παρόλο που δέχθηκαν πρώτοι τέρμα, τελικά ολοκλήρωσαν το ματς με μηδέν παθητικό. Βλέπετε το γκολ που πέτυχαν οι Μαγυάροι στο 80′ ακυρώθηκε σωστά ως οφσάιντ για να ανατραπούν όλα στο φινάλε.

Στο πρώτο ημίχρονο η Πορτογαλία ήταν καλύτερη είχε δύο, τρεις κλασικές ευκαιρίες με κορυφαία την απίθανη χαμένη του Ρονάλντο στο 43′ όταν από τα 2 μέτρα έστειλε τη μπάλα άουτ.

Στο δεύτερο ημίχρονο όμως οι Ούγγροι και διαδρόμους δεν άφησαν προς την περιοχή τους και πιο συχνά έβγαιναν στην κόντρα δημιουργώντας κάποιες επικίνδυνες καταστάσεις…

Μάλιστα στο 80′ ο Σεν έφυγε στην πλάτη της άμυνας και νίκησε τον Ρουί Πατρίσιο βάζοντας φωτιά στο γήπεδο, αλλά δευτερόλεπτα αργότερα ο βοηθός σήκωσε τη σημαία υποδεικνύοντας οφσάιντ.

Κι εκεί που το ματς φαίνονταν ότι πάει στην ισοπαλία, στο 84′ ο Ραφαέλ Γκερέιρο βρέθηκε στην καρδιά της περιοχής, έκανε το σουτ με το αριστερό, η μπάλα κόντραρε στον Ορμπάν και κατέληξε στα δίχτυα.

Δύο λεπτά αργότερα ο ίδιος παίκτης ανέτρεψε τον Ράφα Σίλβα δίνοντας τη δυνατότητα στον Ρονάλντο να γράψει ιστορία… Ο CR7 έστειλε τη μπάλα στην άσπρη βούλα και νικώντας τον Γκούλασι άφηνε τον Μισέλ Πλατινί να βλέπει την πλάτη του στον πίνακα των κορυφαίων σκόρερ του Euro.

Κι η διαφορά μεγάλωσε (11 ο Πορτογάλος, 9 0 Γάλλος) όταν στο 90’+3 οι Πορτογάλοι έκρυψαν τη μπάλα κι ο Ρονάλντο νίκησε ξανά τον Γκούλασι.

Ουγγαρία (Μάρκο Ρόσι): Γκουλάσι, Μπότκα, Όρμπαν, Ατίλα Σάλαϊ, Νάτζ, Λόβρεντσιτς, Κλάινχαϊσλερ (78′ Ζίγκερ), Σέφερ (65′ Νέγκο), Φιόλα, Άνταμ Σάλαϊ, Ρόλαντ Σάλαϊ (78′ Σεν).

Πορτογαλία (Φερνάντο Σάντος): Πατρίσιο, Σεμέντο, Ντίας, Πέπε, Γκερέιρο, Ντανίλο, Καρβάλιο (81′ Ρενάτο Σάντσες), Φερνάντες, Μπερνάρντο Σίλβα (71′ Ράφα Σίλβα), Ζότα (81′ Αντρέ Σίλβα), Κριστιάνο Ρονάλντο