02/07/202122:12

Euro 2020: Προκρίθηκε στους «4» η Ισπανία νικώντας 3-1 στα πέναλτι την Ελβετία (1-1 παρ.)

Η Ισπανία πανηγύρισε την πρόκριση στα ημιτελικά του Euro, επικρατώντας 4-2 στα πέναλτι μετά το 1-1 της κανονικής διάρκειας κόντρα στην Ελβετία, σε μια βραδιά που ξεχώρισαν οι δύο τερματοφύλακες

Αγκομαχώντας. Χωρίς να πείθει. Απέναντι σε ένα εγνωσμένης αξίας αουτσάιντερ που είχε αποδείξει τη σκληράδα του με τον πιο εμφατικό τρόπο, στα πέναλτι κόντρα στην πρωταθλήτρια Κόσμου. Τελικά, έμελλε να βρεθεί κι εκείνη σε αυτή την ψυχοφθόρο διαδικασία. Τι κι αν μετρούσε πέντε σερί χαμένα πέναλτι; Τι κι αν στα δύο από αυτά ήταν ο Ζόμερ που είχε νικήσει τον Σέρχιο Ράμος; Η Ισπανία επιβίωσε κόντρα στην Ελβετία (1-3 πεν., 1-1 παρ.), με δικό της ήρωα τον Ουνάι Σιμόν που απέκρουσε δύο φορές και εξιλεώθηκε πλήρως για το τρελό αυτογκόλ κι έτσι επέστρεψε στους «4» του Euro μετά το 2012 και περιμένει να δει αν θα αντιμετωπίσει το Βέλγιο ή την Ιταλία. Όποιος κι αν τη συναντήσει, όμως, στο «Γουέμπλεϊ», θα πρέπει να ξέρει ότι σε τέσσερις περιπτώσεις στο παρελθόν που βρέθηκαν στα ημιτελικά του Euro, οι Φούριας Ρόχας πέρασαν και τις τέσσερις τελικό και τις τρεις εξ αυτών το σήκωσαν.

Στο μυαλό του κόουτς
Ο Βλάντιμιρ Πέτκοβιτς παρέταξε την Ελβετία με μία αναγκαστική αλλαγή σε σχέση με το ματς επί της Γαλλίας, καθώς ο αρχηγός, Γκράνιτ Τσάκα, έμεινε εκτός λόγω καρτών. Σε αυτό το 3-4-3, ο Ζόμερ βρέθηκε κάτω από την εστία, με τους Ελβέντι, Ακάντζι και Ροντρίγκες να αποτελεούν την τριάδα της άμυνας. Στον χώρο της μεσαίας γραμμής βρέθηκαν οι Ζούμπερ, Βιντμέρ, Ζακάρια και Φρόιλερ, με τους Εμπολό και Σακίρι να κινούνται πίσω από τον προωθημένο Σεφέροβιτς.

Από την άλλη, ο Λουίς Ενρίκε παράταξε τη «φούρια ρόχα» με το κλασικό 4-3-3. Στην εστία βρέθηκε ο Σιμόν, ο οποίος είχε μπροστά του στην τετράδα της άμυνας τους Αθπιλικουέτα, Πάου Τόρες, Λαπόρτ και Ζόνρτι Άλμπα. Στην τριάδα της μεσαίας γραμμής ξεκίνησαν Κόκε, Μπούσκετς και Πέδρι, με τους Σαράμπια, Φεράν Τόρες και Μοράτα να αποτελούν την επιθετική τριπλέτα της Ισπανίας.

Το ματς
Δυναμικό ξεκίνημα από την Ισπανία στο ματς, με τους παίκτες του Λουίς Ενρίκε να ελέγχουν πλήρως τον ρυθμό από το πρώτο κιόλας λεπτό, και την Ελβετία να περιορίζεται στο δικό της μισό του γηπέδου. Η πρώτη στιγμή καλή στιγμή άνηκε στους τυπικά γηπεδούχους, με το μακρινό σουτ του Σακίρι να μην ανησυχεί τον Σιμόν.
Στο 8ο λεπτό και ουσιαστικά στην πρώτη φάση της, η «φούρια ρόχα» άνοιξε το σκορ με αυτογκόλ του Ζακάρια. Συγκεκριμένα, μετά από εκτέλεση κόρνερ, η μπάλα πέρασε από όλους και έφτασε στον Ζόρντι Άλμπα ο οποίος επιχείρησε ένα δυνατό σουτ έξω από την περιοχή. Ο στόπερ των Ελβετών στην προσπάθειά του να απομακρύνει άλλαξε την πορεία της μπάλας, με τον Ζόμερ να μην προλαβαίνει να αντιδράσει.

Με την ψυχολογία στα ύψη, οι Ισπανοί συνέχισαν να ελέγχουν απόλυτα τον ρυθμό, απειλώντας εκ νέου με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Κόκε στο 15ο λεπτό. Στο 22′, η Ελβετία είδε το ματς να… στραβώνει ακόμα περισσότερο, με τον Εμπολό να αποχωρεί με πρόβλημα τραυματισμού.

Στο 26′, η Ισπανία άγγιξε το γκολ, όταν και πάλι από κόρνερ, ο Αθπιλικουέτα βρέθηκε ανενόχλητος στην «καρδιά» της περιοχής, με την κεφαλιά του όμως να μπλοκάρει σταθερά ο Ζόμερ. Από εκείνο το σημείο και μέχρι το ημίχρονο, ο ρυθμός έπεσε αρκετά, με την Ελβετία να κερδίζει κάποια μέτρα στον αγωνιστικό χώρο, χωρίς ωστόσο να μπορέσει να δημιουργήσει επικίνδυνη στιγμή μπροστά από τα καρέ του Σιμόν.

Διαφορετικό το σκηνικό στο δεύτερο ημίχρονο, με το παιχνίδι να αποκτά μια… άγρια ομορφιά, αφού οι Ελβετοί ήταν αναγκασμένοι να επιτεθούν. Η πρώτη καλή στιγμή ήρθε στο 47′, όταν ο Σιμόν έδιωξε δύσκολα σε κόρνερ την κεφαλιά-γύρισμα του Ζόρντι Άλμπα. Όσο παιρνούσε η ώρα, η ομάδα του Βλάντιμιρ Πέτκοβιτς κέρδιζε μέτρα στο γήπεδο. Στο 56ο λεπτό, ήρθε η πρώτη ουσιαστικά μεγάλη στιγμή των Ελβετών, με την κεφαλιά του Ζακάρια έπειτα από κόρνερ να περνάει… αργά και βασανιστικά δίπλα από το δεξί δοκάρι.

Στο 64ο λεπτό, ήρθε μία ακόμα σπουδαία ευκαιρία για την Ελβετία, με τον Βάργκας να βρίσκει υπέροχα τον επερχόμενο Ζούμπερ στο ύψος της μικρής περιοχής και τον Σιμόν να πραγματοποιεί την επέμβαση του αγώνα, παραχωρώντας κόρνερ στην προσπάθεια του Ελβετού μέσου!

Ότι δεν μπόρεσαν να κάνουν νωρίτερα οι συμπαίκτες του το έκανε ο Σακίρι στο 68′! Μετά από ένα τραγικό λάθος της άμυνας των Ισπανών, με τους Πάου Λόπες και Λαπόρτ να μπερδεύονται μεταξύ τους και να χάνουν την μπάλα, ο Φρόιλερ έκλεψε την μπάλα, τροφοδότησε τον Σακίρι, με τον μεσοεπιθετικό της Λίβερπουλ να κάνει το 1-1 με όμορφο πλασέ.

Γκολ που ανέβασε κατακόρυφα την ψυχολογία της Ελβετίας, σε αντίθεση με τους Ισπανούς που έδειχναν να τα έχουν… χαμένα. Στο 77ο λεπτό όμως, ήρθε η αποβολή του Φρόιλερ με απευθείας κόκκινη κάρτα μετά από σκληρό μαρκάρισμα πάνω στον Μορένο για να αλλάξει εκ νέου την εικόνα του ματς!

Όπως ήταν φυσικό, η Ισπανία ανέβασε την πίεσή της, θέλοντας να εκμεταλλευτεί το αριθμητικό της πλεονέκτημα. Παρ’ όλα αυτά, το παιχνίδι οδηγήθηκε στην παράταση, αφού το σύνολο του Λουίς Ενρίκε δεν μπόρεσε να απειλήσει στα τελευταία λεπτά.

Παράσταση για έναν ρόλο η παράταση, με τους «φούριας ρόχας» να πιέζουν ασφυκτικά και να… σφυροκοπούν αδιάκοπα την εστία του Ζόμερ! Ενδεικτικό είναι πως ο κίπερ των Ελβετών πραγματοποίησε οκτώ επεμβάσεις στο έξτρα μισάωρο (!), πολλές εκ των οποίων σωτήριες! Οι Ισπανοί έχασαν τα… άχαστα, με τους Μορένο, Φεράν Τόρες και Ντάνι Όλμο να σπαταλούν πολλές κλασικές ευκαιρίες, με το παιχνίδι να πηγαίνει στην ψυχοφθόρο διαδικασία των πέναλτι.