21/11/202120:09

Γ’ Εθνική – 1ος Ομιλος- Μπάσκετ: Επιστροφή στις νίκες για τον Α.Σ.Σ. Αμαλιάδας που νίκησε με 52-48 τον Διαγόρα Ρόδου στο κλειστό της Αμαλιάδας

Εμφατική επιστροφή στις νίκες 52-48 ο Α.Σ.Σ ΑΜΑΛΙΑΔΑΣ κόντρα στο φαβορί και πάνοπλο Διαγόρα Ρόδου !!

Μεγάλη νίκη που αποκτά τεράστια αξία λόγω του ότι σημειώθηκε κόντρα σε ένα από τα μεγάλα φαβορί του τίτλου τον Διαγόρα Ρόδου που κατέβηκε πάνοπλος στην Αμαλιάδα με όλα του τα ατού που για διάφορους λόγους δεν είχαν παίξει στα προηγούμενα παιχνίδια ,(Σκλήβας , Κατεβαίνης),πέτυχε ο Α.Σ.Σ ΑΜΑΛΙΑΔΑΣ.

Μια δικαιότατη νίκη αφού η Αμαλιάδα οδηγούσε το σκορ και μάλιστα πολλές φορές με διψήφια διαφορά , σε όλη τη διάρκεια του αγώνα .

Η δίψα να διαγράψουν όλοι την ήττα “φάντασμα” από τον Εργοτέλη φάνηκε από το πρώτο δευτερόλεπτο του αγώνα .

Έτσι η Αμαλιάδα προηγήθηκε 14-11 στο 10´ και 30-21 στο ημίχρονο αφού η άμυνα έκλεισε όλους τους διαδρόμους στα ατού του Διαγόρα .

Στο 29:57” το σκορ ήταν 43-33 με την Αμαλιάδα να αστοχεί σε λέι απ και ο Διαγορας με τρίποντο στην εκπνοή μείωσε σε 43-36.

Το δικαιολογημένο άγχος για την επίτευξη της νίκης έκλεισε το σκορ στην τελευταία περίοδο όμως και πάλι με οδηγό την άμυνα ήρθε η τεράστια νίκη με το 52-48.

Απίστευτη η συμμετοχή και καταλυτική για την οριστική επίτευξη της νίκης , του κόσμου που έδωσε για δεύτερη φορά βροντερό παρόν .

Τα δεκάλεπτα: 14-11, 30-21, 43-36, 52-48.

Α.Σ.Σ. Αμαλιάδας: Νοέας 15 (1τρ., 13 ριμπάουντ), Τζίμης 11(1), Συνετός 11(3), Μπεκρής 5(1), Πελίγκος 10, Δασκαλόπουλος, Μπουγάς, Αγραπιδάκης.

Διαγόρας: Καραβατάς 3(1), Μαρουλλάκης 10(2), Κατεβαίνης 5(1), Μήτσου 7(1), Δερμιτζάκης 9, Κανύχης 2, Σκλήβας 12.