07/09/201917:34

Μουντομπάσκετ 2019: Ήττα της Εθνικής Ελλάδος από τις ΗΠΑ με 69-53…χωρίς μάχη!!

Όλα για όλα με Τσεχία (09/09, 11:30, ΕΡΤSports), την οποία πρέπει να νικήσει με +12 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 19-17, 38-25, 54-37, 69-53.

Η Ελλάδα έπεσε χωρίς… μάχη κόντρα στις ΗΠΑ, χάνοντας με 69-53. Τα “έσπασαν” από το τρίποντο οι διεθνείς μας με 26%. Μόνος του “πάλευε” ο Γιάννης Αντετοκούνμπο με double double. “Τελικός” πρόκρισης πλέον με την Τσεχία τη Δευτέρα (09/09).

Η Ελλάδα εμφανίστηκε βελτιωμένη στην άμυνα, αλλά… τραγική στην επίθεση, με τους παίκτες της να δείχνουν φοβισμένοι μπροστά στο καλάθι, έχοντας απελπιστικά ποσοστά στα σουτ.

Η Εθνική μας ηττήθηκε έτσι εύκολα από τις ΗΠΑ με σκορ 69-53, με μία απογοητευτική εμφάνιση, αλλά παραμένει «ζωντανή» στην υπόθεση πρόκριση, ψάχνοντας πια νίκη με +12 πόντους κόντρα στην Τσεχία.

Το παιχνίδι

Ο Σκουρτόπουλος ξεκίνησε ξανά με την ψηλή πεντάδα και τον Παπανικολάου στο «2», αλλά ο Γιάννης Αντετοκούνμπο ήταν εξαιρετικός στο ξεκίνημα και με 7 δικούς του πόντους και 7 του Παπαπέτρου, το πρώτο δεκάλεπτο «έκλεισε» στο 19-17 για τις ΗΠΑ.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, η Ελλάδα ξεκίνησε με πολλά άστοχα σουτ έξω από τα 6 και 75 και έτσι μετά την ισοφάριση σε 20-20 από τον Σλούκα οι Αμερικανοί «έτρεξαν» ένα σερί 9-0 και η ομάδα του Σκουρτόπουλου τα «έσπασε» στη συνέχεια, πετυχαίνοντας μόνο 8 πόντους σε δέκα λεπτά για το 38-25 του ημιχρόνου.

Μετά την ανάπαυλα, η Εθνική ξεκίνησε με ένα γρήγορο 5-0, αλλά αυτό δεν είχε συνέχεια. Ο Πόποβιτς «έκλεισε» τον Αντετοκούνμπο και έδωσε ελεύθερα τρίποντα στους διεθνείς μας, οι οποίοι «έσπασαν» τα καλάθια και επέτρεψαν στις ΗΠΑ να ξεφύγουν στο σκορ για το 54-37 στο τέλος του δεκαλέπτου.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο, ο Θανάσης Σκουρτόπουλος φάνηκε να ρίχνει… λευκή πετσέτα, έχοντας στο μυαλό και το ματς με τους Τσέχους, αποσύροντας από νωρίς Αντετοκούνμπο και Σλούκα. Το σχήμα με Μάντζαρη και Καλάθη λειτούργησε καλύτερα όμως και η διαφορά μειώθηκε ακόμη και στους 11 πόντους με αρκετό χρόνο στο ρολόι. Οι βασικοί πάντως δεν επέστρεψαν στο παρκέ και το ματς ολοκληρώθηκε με μία ήττα με κάτω τα χέρια, 69-53.

Δεκάλεπτα: 19-17, 38-25, 54-37, 69-53

Τα στατιστικά των παικτών

Ελλάδα (Σκουρτόπουλος): Αντετοκούνμπο 15 (13ρ), Αντετοκούνμπο Θ. 1, Μπουρούσης 3, Καλάθης 5, Λαρεντζάκης, Μάντζαρης 3, Παπαγιάννης, Παπανικολάου, Παπαπέτρου 7, Πρίντεζης 6, Σλούκας 13, Βασιλόπουλος