25/03/202222:36

Νικήτρια και ωραία η Εθνική Ελλάδας του Γκουστάβο Πογιέτ – Επικράτησε 1-0 στη Ρουμανία στο ντεμπούτο του Ουρουγουανού

Ελπιδοφόρα ήταν η πρεμιέρα του Γκουστάβο Πογιέτ στον πάγκο της Εθνικής Ελλάδας. Η Γαλανόλευκη επικράτησε 0-1 της Ρουμανίας στο ντεμπούτο του Ουρουγουανού τεχνικού στο Βουκουρέστι και έδειξε ότι διαθέτει τον χαρακτήρα, το ταλέντο και τη θέληση για να πετύχει στη νέα εποχή που ξημέρωσε.

Η Ελλάδα κυριάρχησε στο γήπεδο μέχρι το 60′, σκόραρε με τον Μπουχαλάκη, ο οποίος πέτυχε το παρθενικό του γκολ με το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα στην 27η συμμετοχή του, ενώ ανταποκρίθηκε εξαιρετικά και στην πίεση που δέχθηκε στο τελευταίο 25λεπτο, οπότε οι Ρουμάνοι έγιναν πιο απειλητικοί αλλά δεν μπόρεσαν να παραβιάσουν την ελληνική άμυνα. Το επόμενο τεστ για την ελληνική ομάδα είναι προγραμματισμένο τη Δευτέρα (28/3) στην Ποντγκόριτσα εναντίον του Μαυροβουνίου.

Η νέα Εθνική του Πογιέτ

Ο Γκουστάβο Πογιέτ παρέταξε την ελληνική ομάδα με σύστημα 4-3-3. Ο Βλαχοδήμος αγωνίστηκε στο τέρμα, οι Ρότα και Τσιμίκας στα άκρα της άμυνας και ο Χατζηδιάκος με τον Μαυροπάνο ως στόπερ. Τριάδα στα χαφ αποτέλεσαν οι Σιώπης, Μπουχαλάκης και Μάνταλος, στα πλάγια κινήθηκαν οι Λημνιός και Πέλκας και στην κορυφή της επίθεσης τοποθετήθηκε ο Γιακουμάκης.

Το ξεκίνημα της Εθνικής ήταν εξαιρετικό κι έδειξε εξαρχής μεγάλη διάθεση για να τρέξει και να πιέσει τον αντίπαλο. Προκάλεσε σοβαρά προβλήματα στην κυκλοφορία της Ρουμανίας που δεν μπόρεσε να απειλήσει ούτε στιγμή στη διάρκεια του α’ ημιχρόνου. Αντιθέτως, η Ελλάδα είχε τον απόλυτο έλεγχο του ματς. Σκόραρε για πρώτη φορά στο 22′ με τον Γιακουμάκη, δίχως όμως να μετρήσει το γκολ καθώς ο διαιτητής και ο βοηθός μολονότι αρχικά μέτρησαν το τέρμα, στη συνέχεια… έκαναν σύσκεψη και κατέληξαν πως ο επιθετικός της Σέλτικ ήταν σε θέση οφσάιντ τη στιγμή που «τσίμπησε» την μπάλα προτού τη στείλει στα δίχτυα.

Η Ελλάδα δεν πτοήθηκε όμως και τελικά βρήκε το γκολ που άξιζε στο 39′. Η φάση άρχισε απ’ τα αριστερά με τον Τσιμίκα, ο Μάνταλος έστρωσε στον Ρότα, ο οποίος με σέντρα ακριβείας σημάδεψε τον Μπουχαλάκη που εκτέλεσε ιδανικά με το κεφάλι γράφοντας το 0-1. Ήταν τέτοια η εικόνα της Ελλάδας που ανάγκασε τους Ρουμάνους οπαδούς να αποδοκιμάσουν έντονα την εθνική τους με τη λήξη του ημιχρόνου!

Στο ξεκίνημα του β’ ημιχρόνου η Ελλάδα διατήρησε τον έλεγχο καθώς με την πίεση που άσκησε και την ενέργεια που είχε στο παιχνίδι της, δεν επέτρεψε στη Ρουμανία να γίνει απειλητική. Μετά το 60′ όμως οι γηπεδούχοι άρχισαν να παίρνουν μέτρα στο γήπεδο και να πιέζουν εκείνοι την ελληνική ομάδα, η οποία στάθηκε τυχερή στο 70′ όταν ο Ρους με κεφαλιά σημάδεψε το δοκάρι. Στο 72′ ο ίδιος παίκτης κυριάρχησε και πάλι στον αέρα, πήρε την κεφαλιά αλλά ο Βλαχοδήμος με εξαιρετική επέμβαση κράτησε το μηδέν.

Το τελευταίο 25λεπτο ήταν ένας επιθετικός μονόλογος της Ρουμανίας. Ωστόσο η ελληνική ομάδα ανταποκρίθηκε καλά και στον αμυντικό τομέα καθώς άντεξε στην πίεση των Ρουμάνων. Μάλιστα η Γαλανόλευκη είχε μια τεράστια ευκαιρία για το 0-2 στο 87′, οπότε ο Χατζηγιοβάνης έκανε εξαιρετική ατομική προσπάθεια, αλλά ο Δουβίκας δεν μπόρεσε να σπρώξει την μπάλα στα δίχτυα από πλάγια θέση και με τον αντίπαλο γκολκίπερ εκτός θέσης!

Ρουμανία: Νίτα, Ράτιου, Κίρικες, Ρους (88′ Ντραγκουσίν), Καμόρα (75′ Τόσκα), Μαρίν, Μπορντεάνου (75′ Μιχαΐλα), Μιτρίτσα (62′ Ποπέσκου), Τσικαλντάου, Μαξίμ (62′ Ιβαν), Γκεόργκι Πούσκας (61′ Τανάσε)

Ελλάδα: Βλαχοδήμος, Ρότα, Μαυροπάνος, Χατζηδιάκος, Τσιμίκας, Μάνταλος (81′ Χατζηγιοβάνης), Σιώπης, Μπουχαλάκης (57′ Μπακασέτας), Λημνιός (57′ Δουβίκας), Πέλκας (81′ Αλεξανδρόπουλος), Γιακουμάκης (72′ Παυλίδης).