Ο Δήμος Ανδραβίδας-Κυλλήνης τίμησε το μέλλον του τόπου! (Photos)
Ο Δήμος Ανδραβίδας-Κυλλήνης τίμησε το μέλλον του τόπου!
Το φωτεινό μέλλον του τόπου μας, τους μαθητές και τις μαθήτριες των σχολείων μας που πέτυχαν σημαντικές επιτυχίες, βράβευσε ο Δήμος Ανδραβίδας-Κυλλήνης σε μία λιτή τελετή που έλαβε χώρα στην αίθουσα συνεδριάσεων του Δημαρχείου Λεχαινών, παρουσία σύσσωμης της Δημοτικής Αρχής και όλων των μελών του Δημοτικού Συμβουλίου.
![](https://iliaweb.gr/wp-content/uploads/2024/04/image-12-159-768x1024.jpg)
Οι βραβεύσεις έγιναν παρουσία του Διευθυντή της Πρωτοβάθμιας Διεύθυνσης Εκπαίδευση Ηλείας Ανδρέα Καρατζά, ο οποίος μάλιστα βράβευσε τους μαθητές που διακρίθηκαν στους Μαθητικούς Ολυμπιακούς Αγώνες. Τους υπόλοιπους μαθητές και εκπαιδευτικούς βράβευσε η αρμόδια Αντιδήμαρχος Παιδείας, Πολιτισμού και Κοινωνικής Πολιτικής Γεωργία Κακαλέτρη.
![](https://iliaweb.gr/wp-content/uploads/2024/04/image-12-160-768x1024.jpg)
Ο Δήμαρχος Ανδραβίδας-Κυλλήνης Γιάννης Λέντζας στον σύντομο χαιρετισμό του, συνεχάρη μαθητές και εκπαιδευτικούς, εστιάζοντας την αξία της αριστείας και της προσπάθειας για συνεχή βελτίωση. «Εσείς είστε το μέλλον», τόνισε χαρακτηριστικά.
![](https://iliaweb.gr/wp-content/uploads/2024/04/image-12-161-768x1024.jpg)
Οι βραβεύσεις
Γυμνάσιο Λεχαινών
Μαθητές και εκπαιδευτικοί του Γυμνασίου Λεχαινών βραβεύτηκαν για την πολύ μεγάλη επιτυχία τους στον 10ο Πανελλήνιο Διαγωνισμό Εκπαιδευτικής Ρομποτικής που διεξήχθη το στο Ολυμπιακό Κλειστό Γυμναστήριο Φαλήρου. Η ομάδα Ρομποτικής του Γυμνασίου Λεχαινών κατέκτησε την πρώτη θέση μεταξύ 36 συμμετοχών από Σχολεία Δημόσιας και Ιδιωτικής Εκπαίδευσης. Το θέμα του διαγωνισμού ήταν «Μεσόγειος, Πηγή Ζωής και Πολιτισμού» και η ομάδα του Γυμνασίου Λεχαινών διαγωνίστηκε στην Open κατηγορία «Μεσόγειος: το hotspot της κλιματικής αλλαγής». Το έργο της ομάδας αποτελούνταν από τέσσερα (4) διαφορετικά συστήματα που αναδείκνυαν τις απειλές της κλιματικής αλλαγής για την περιοχή της Μεσογείου.
![](https://iliaweb.gr/wp-content/uploads/2024/04/image-12-162-768x1024.jpg)
Παράλληλα, το Γυμνάσιο Λεχαινών βραβεύτηκε για την συμμετοχή του και την διάκρισή του στο Πρόγραμμα για τα Οικολογικά Σχολεία.
![](https://iliaweb.gr/wp-content/uploads/2024/04/image-12-163-768x1024.jpg)
Οι μαθήτριες που βραβεύτηκαν και αποτελούν την ομάδα Ρομποτικής RoboQueens του Γυμνασίου Λεχαινών: Κουρνέτα Διονυσία του Νικολάου, Παναγιώταρου Αγγελική του Νικολάου, Παπατάτση Διονυσία – Ραφαηλία του Δημητρίου, Τριτάρη Βασιλική του Βασιλείου, Φίλια Χρυσούλα του Δημητρίου Χαραλαμποπούλου Κωνσταντίνα του Γεωργίου. Επίσης, βραβεύτηκαν και οι εκπαιδευτικοί της σχολικής μονάδας: Γεωργάκης Αριστείδης
![](https://iliaweb.gr/wp-content/uploads/2024/04/image-12-164-768x1024.jpg)
![](https://iliaweb.gr/wp-content/uploads/2024/04/image-12-165-768x1024.jpg)
![](https://iliaweb.gr/wp-content/uploads/2024/04/image-12-166-1024x768.jpg)
![](https://iliaweb.gr/wp-content/uploads/2024/04/image-12-167-768x1024.jpg)