Ο Δήμος Ήλιδας συμμετέχει ακόμα μία χρονιά στις εκδηλώσεις του Δρόμου Ολυμπιακής Εκεχειρίας, που διοργανώνει η “Συμπολιτεία Ολυμπίας”
Ο Δήμος Ήλιδας συμμετέχει για ακόμα μία χρονιά στον «Δρόμο Ολυμπιακής Εκεχειρίας 2024», τον οποίο διοργανώνει με μεγάλη επιτυχία η «Συμπολιτεία Ολυμπίας» (Federation of Olympia), ένας Μη Κυβερνητικός Οργανισμός που ιδρύθηκε το 2014, με μοναδικό σκοπό τη διάδοση του Ολυμπιακού Ιδεώδους, όπως διαμορφώθηκε κατά τους Αρχαίους Ολυμπιακούς Αγώνες.
![](https://iliaweb.gr/wp-content/uploads/2024/04/image-12-173.jpg)
Τα μέλη της Συμπολιτείας εμπνεόμενα από την αναφορά του Παυσανία στην ορεινή διαδρομή Ήλιδας – Ολυμπίας, πραγματοποιούν και φέτος σειρά δράσεων και εκδηλώσεων, με κεντρική το «Δρόμο Ολυμπιακής Εκεχειρίας 2024», οι οποίες εντός του Δήμου μας είναι οι εξής:
- Σάββατο 13 Απριλίου: Συμβολική Εναπόθεση Οπλισμού (Αγραπιδοχώρι Πηνείας)
- Σάββατο 13 Απριλίου: Ο Δρόμος του Ηρακλή 2024 (Αγραπιδοχώρι – Ήλιδα)
- Σάββατο 13 Απριλίου: Ο Δρόμος του Ίφιτου 2024 (δρόμος 2 χλμ για παιδιά, Ήλιδα)
- Σάββατο 13 Απριλίου: Τελετή έναρξης Δρόμου Ολυμπιακής Εκεχειρίας 2024, θέατρο Αρχαίας Ήλιδας, με συναυλία από τους «Banda Morena»
- Κυριακή 14 Απριλίου: «Δρόμος Ολυμπιακής Εκεχειρίας 2024» από την Αρχαία Ήλιδα στην Αρχαία Ολυμπία, όπου οι δρομείς θα τρέξουν επί της «Οικοτουριστικής διαδρομής Ήλιδας – Ολυμπίας: Το Μονοπάτι της Εκεχειρίας» που ξεκινά από την Αρχαία Ήλιδα -τη διοργανώτρια πόλη των αρχαίων Ολυμπιακών Αγώνων- διέρχεται από 13 χωριά της ημιορεινής Ηλείας και καταλήγει στην Αρχαία Ολυμπία, όπου θα γίνει η τελετή λήξης και οι βραβεύσεις των δρομέων.