Πανηλειακή Γενική Απεργία και συγκέντρωση διαμαρτυρίας για τον δρόμο Πάτρα-Πύργος: Στις 26 Φεβρουαρίου με τη συμμετοχή 3 από τους 7 Δήμους αλλά και μαζικών φορέων – Γιατί την ιστορία τη γράφουν οι συμμετέχοντες και παρόντες και όχι οι απόντες
Με τη συμμετοχή των 3 Δήμων από τους 7 της Ηλείας η διοργάνωση Πανηλειακής γενική απεργία για τον δρόμο Πάτρα-Πύργος, στις 12 το μεσημέρι της Τετάρτης 26 Φεβρουαρίου 2020 από το Πανηλειακό Συμβούλιο Αιρετών.
Η συγκέντρωση θα γίνει στα όρια Ηλείας – Αχαΐας στο Βουπράσιο με βασικό αίτημα τη συνέχιση των εργασιών στον δρόμο Πάτρα – Πύργος – Ολυμπία – Τσακώνα χωρίς διόδια.
Συμμετέχουν οι δήμοι Πύργου, Πηνειού και Ανδραβίδας -Κυλλήνης, το Εργατικό Κέντρο Πύργου, η ΕΛΜΕ Ηλείας, ο Σύλλογος Δασκάλων και Νηπιαγωγών Πύργου και μαζικοί φορείς του νομού καθώς και φορείς από τους νομούς Αχαΐας, Μεσσηνίας, Ζακύνθου και Κεφαλληνίας.