Πύργος: Ο μαθητής του 3ου ΓΕΛ Νεκτάριος – Ραφαήλ Μπερκουτάκης στην Εθνική Μαθηματική Ομάδα η οποία θα εκπροσωπήσει την Ελλάδα στην 65η Διεθνή Μαθηματική Ολυμπιάδα (ΙΜΟ)
Στις 8/5/2024 ανακοινώθηκε από την Ελληνική Μαθηματική Εταιρεία (ΕΜΕ) η τελική κατάταξη της Ελληνικής Εθνικής Μαθηματικής Ομάδας, η οποία θα εκπροσωπήσει την πατρίδα μας στην 65η Διεθνή Μαθηματική Ολυμπιάδα (ΙΜΟ).
Με πολύ μεγάλη χαρά σας ανακοινώνουμε, ότι ο μαθητής της Α΄ τάξης του σχολείου μας, 3ο ΓΕ.Λ. Πύργου, Μπερκουτάκης Νεκτάριος-Ραφαήλ, κατετάγη 5ος στην εξαμελή σύνθεση της Εθνικής Μαθηματικής μας Ομάδας.
Η 65η Διεθνής Μαθηματική Ολυμπιάδα θα πραγματοποιηθεί τον ερχόμενο Ιούλιο στο Ηνωμένο Βασίλειο (πανεπιστήμιο του Bath). Ο Σύλλογος των Διδασκόντων συγχαίρει το μικρό Νεκτάριο-Ραφαήλ για τη σημαντική διάκρισή του και του εύχεται καλή επιτυχία στα επόμενα βήματα της ζωής του.
![](https://iliaweb.gr/wp-content/uploads/2024/05/image-25-38-1024x948.jpg)