Σπιάντζα Πύργου: 12χρονoς μαθητής έπιασε το Σταυρό- Με μεγαλοπρέπεια και πολύ κόσμο ο αγιασμός των Υδάτων στον Οικισμό (photos)
Σπιάντζα: 12χρονoς μαθητής έπιασε το Σταυρό. Με Μεγαλοπρέπεια και πολύ κόσμο ο αγιασμός των Υδάτων στον Οικισμό
Με την παρουσία πλήθους κόσμου και οικιστών πραγματοποιήθηκε το πρωί του Σαββάτου ο αγιασμός των υδάτων στη Σπιάντζα και εν συνεχεία η κοπή της πίτας του Συλλόγου Οικιστών.
![](https://iliaweb.gr/wp-content/uploads/2024/01/image-5-2-1024x683.jpg)
Στις 11 το πρώι οι πιστοί με πομπή κατευθύνθηκαν στη θάλασσα όπου ο Ιερέας έριξε το Σταυρό και αγίασε τα νερά. Πέντε κολυμβητές βούτηξαν στη θάλασσα για να πιάσουν το Σταυρό.
![](https://iliaweb.gr/wp-content/uploads/2024/01/image-5-3-1024x832.jpg)
Το Σταυρό έπιασε ο 12χρονος μαθητής της ΣΤ΄Δημοτικού Άγγελος Ασημακόπουλος ο οποίος πήρε δώρο από το Σύλλογο Οικιστών μία εικόνα της Μεταμόρφωσης του Σωτήρως.
![](https://iliaweb.gr/wp-content/uploads/2024/01/image-5-4-716x1024.jpg)
Στη συνέχεια στο προαύλιο της εκκλησίας έγινε η κοπή της πίτας του συλλόγου συνοδευόμενη από τις καθιερωμένες ανταλλαγές ευχών.
![](https://iliaweb.gr/wp-content/uploads/2024/01/image-5-5-1024x576.jpg)
Η τυχερή που κέρδισε το φλουρί ήταν η Ανθή Καπώνη μαθήτρια της Α΄Δημοτικού όπου πήρε μία εικόνα της Παναγίας δώρο από το το Σύλλογο Οικιστών.
![](https://iliaweb.gr/wp-content/uploads/2024/01/image-5-6-1024x576.jpg)
Στις εκδηλώσεις το δήμο εκπροσώπησε ο Αντιδήμαρχος Καθαριότητας – Πρασίνου και Ανακύκλωσης, Βασίλης Φάμελος ενώ το παρόν έδωσαν η πρόεδρος της Τ.Κ Πύργου Αθηνά Κρεστενίτη και ο γραμματέας του Δημοτικού Συμβουλίου Πύργου Ανδρέας Γαλανόπουλος.
![](https://iliaweb.gr/wp-content/uploads/2024/01/image-5-7-1024x768.jpg)
Τη βασιλόπιτα για άλλη μια χρονιά προσέφερε το Ζαχαροπλαστείο Σμαρνάκης.
![](https://iliaweb.gr/wp-content/uploads/2024/01/image-5-8-1024x768.jpg)