21/11/202117:39

Α2 Εθνική Μπάσκετ: Το πάλεψε αλλά έχασε στο τέλος στην παράταση ο Κόροιβος απο τον Τρίτωνα Αθηνών με 97-100 σε συναρπαστικό παιχνίδι στο κλειστό της Αμαλιάδας

Το πάλεψε αλλά έχασε στο τέλος ο Κόροιβος Αμαλιάδας απο τον Τρίτωνα Αθηνών με τελικό σκορ 97-100 σε ένα συναρπαστικό παιχνίδι που πραγματοποιήθηκε στο κλειστό της Αμαλιάδας για την 7η Αγωνιστική στην Α2 Εθνική Κατηγορία στο Μπάσκετ.

Το ντέρμπι της 7ης αγωνιστικής της Α2 Εθνικής μπάσκετ ανάμεσα στον Κόροιβο και τον Τρίτωνα, διεξήχθη στην Αμαλιάδα με την αθηναική ομάδα (του πανάκριβου ρόστερ και του στόχου ανόδου στην Α1) να παίρνει πολύ δύσκολα τη νίκη απέναντι στην πολύ αξιόμαχη ηλειακή ομάδα, με 97-100 σκορ στην παράταση! (83-83 καν. αγ.).

Ο Κόροιβος στάθηκε πολύ καλά και ιδιαίτερα ανταγωνιστικά στον αγώνα, όπως με την αντεπίθεση που έκανε στο δεύτερο δεκάλεπτο – κι αφού το πρώτο δεκάλεπτο είχε κλείσει με σκορ 13-22 σκορ – η ηλειακή ομάδα ήταν εξαιρετική στη συνέχεια κάνοντας επιμέρους σκορ 29-17 στο δεύτερο δεκάλεπτο, κι έτσι το ημίχρονο έκλεισε με σκορ 42-39.

Ενώ και στο πρώτο μισό του τρίτου δεκαλέπτου ο Κόροιβος εξακολουθούσε να είναι πολύ καλός, με τον Τρίτωνα πάντως να βρίσκει λύσεις επιθετικά στο τέλος του διαστήματος και να περνάει μπροστά στο κλείσιμο του με 58-63 σκορ.

Το 4ο δεκάλεπτο έληξε ισόπαλο με σκορ 83-83 και ακολούθησε παράταση προκειμένου να βγει ο νικητής στο ντέρμπι της Α2 εθνικής κατηγορίας. Τελικά στο τέλος επικράτησε ο Τρίτωνας Αθηνών με 97-100 τελικό σκορ.

Τα άλλα αποτελέσματα της 7ης αγωνιστικής

Καρδίτσα – Μαρούσι  75-72

Ψυχικό – Χαρίλαος Τρικούπης 83-66

Καβάλα – Ελευθερούπολη 69-85

Αγρίνιο – Δάφνη Δαφνίου 80-52

Πανερυθραϊκός – Φίλιππος Βέροιας 91-65

Αμύντας – Οίαξ Ναυπλίου Αναβλήθηκε (λόγω κρουσμάτων covid 19 στον Αμύντα)

15. Οίαξ Ναυπλίου  5    (0-5)

– Δεν έχουν γίνει οι αγώνες, Χαρ. Τρικούπης – Μαρούσι (24/11), Παγκράτι – Πανερυθραϊκός (24/11), Αμύντας – Οίαξ (24/11), Τρίτωνας – Αμύντας (1/12)

– Ρεπό έχουν κάνει (για τον α’ γύρο): Οίακας, Αγρίνιο, Χαρ.Τρικούπης, Καρδίτσα, Πανερυθραϊκός, Ελευθερούπολη, Παγκράτι